A húszéves Violet Sorrengail egész eddigi életében azt hitte, a történelem tanulmányozása lesz a feladata az Írnok Kvadránsban az imádott könyvek között. Azonban az iskola vezénylő tábornoka – aki egyszemélyben a lány kőkemény anyja – megparancsolja, hogy Violetnek be kell lépnie a többszáz jelölt közé, akik Navarre elitjéhez, a sárkánylovasokhoz akarnak tartozni. Ha mindenkinél kisebb és törékenyebb vagy, akkor csak egy hajszál választ el a haláltól… mondjuk azért, mert a sárkányok nem választanak ki „törékeny" embereket, hanem felperzselik őket.
Ráadásul, amikor kevesebb a kapcsolódni hajlandó sárkány, mint kadét, nem meglepő, hogy a többség szívesen végezne Violettel, hogy ezzel is növelje a saját esélyeit a sikerre. A többiek pedig azért ölnék meg, mert az anyja lánya; köztük van Xaden Riorson is, a Lovasok Kvadránsának leghatalmasabb és legkönyörtelenebb szárnyvezére is. Violetnek minden ravaszságára szüksége lesz, hogy minden újabb napfelkelte életben találja. Közben az iskola falain túl dúló háború egyre gyilkosabb, a királyság védelmét szolgáló erődítmények sorban elesnek, és egyre többen halnak meg. A helyzeten tovább ront, hogy Violet gyanakodni kezd, hogy a vezetés rettenetes titkot rejteget.
Barátok, ellenségek, szeretők. A Basgiath Hadi Iskolában mindenkinek határozott tervei vannak, mert ha valaki egyszer bekerül, onnan csak két kiút van: lediplomázni vagy meghalni.
Lehet csak én vagyok így ezzel, de ha egy új könyvsorozat körül nagy felhajtás alakul ki, akkor nem hogy engem is érdekelni kezd a dolog, hanem inkább egyenesen taszítani. Sokszor jártam úgy hogy rögtön rávetettem magam egy közkedvelt új könyvsorozatra és aztán hatalmasat csalódtam benne, vagy ami még rosszabb, hogy tetszett, és utána nem folytatták magyarul a kiadását. Ezért azon az alapelven vagyok egy ideje, hogy csak akkor kezdek bele egy új sorozatba, ha abból minimum 2-3 rész megjelent már magyarul és így azért elég nagy a valószínűsége annak, hogy végig ki fogják aztán adni magyarul az összes részt. Ezen két okból kifolyólag halogattam eddig belekezdeni a Rebecca Yarros Negyedik szárny sorozatába, és a dilemmán a magyar kiadó körüli botrányok se segítettek. De erről majd inkább később.
Hosszas halogatás után végül csak sikerült rávennem magam arra, hogy belekezdjek a Negyedik szárny könyvbe és tényleg próbáltam minden ellenérzés vagy előítélet nélkül nekiállni. Talán jó volt az időzítés, talán ennek így kellett történnie, és akármennyire azt hittem, hogy most is csalódni fogok, nyugodtan kijelenthetem, hogy nekem ez a könyv tetszett. Vagy miket beszélek én, nem csak hogy tetszett, hanem kimondottan szerettem. Tényleg nem erre számítottam, mert azt hittem megint csak egy érdemtelenül körülrajongott könyvsorozatot fogok kapni, és láss csodát éppen az ellenkezője történt. És ennek én örülök a legjobban.
Violet
A Negyedik szárny ékes példája annak, hogy kell elkezdeni egy fantasy könyvsorozat első részét, és hogy milyennek kellene lennie minden sorozat bevezető első részének. Az írónő mondhatni művi pontossággal építette fel a történetét, melyben megkapjuk a háttérvilág felvázolását bemutatva annak alapjait, hatalmi rendszerét és szabályait. Világosan elénk tárta a fő konfliktust, hogy merre fog haladni a történet, hogy mi a nagy cél, amiért a karaktereink küzdeni fognak és persze megkapjuk a „jó és a rossz” szereplőket akik majd szembe fognak valamikor kerülni egymással. A világfelépítés és bemutatás tehát szerintem jó lett, és pontosan annyit kaptunk így az első részben, hogy minden világos az olvasónak, ismerjük az alapokat, de maradtak bőven nyitott kérdések és kérdőjelek a folytatásra. Ezen a téren tehát minden rendben volt.
A történet logikusan és izgalmasan haladt előre, mindig történt valami, szinte sosem ült le a sztori, én legalábbis faltam az oldalakat és mindig vártam, hogy mi fog történni. Az írónő szépen adagolta az elmélkedősebb és az akció dúsabb részeket, jól mutatta be a karakterek egymással való megismerkedését és kapcsolataik alakulását. A történet egy katonai iskola falai között játszódik, ahogy azt a fülszövegben olvashattuk és az egész első év tulajdonképpen a kiképzés első évéről szól… mindezt sárkányokkal és mágiával megspékelve, ha még nem mondtam volna. A Trónok harca óta a sárkányok a menők, és nem csoda, hogy azóta egyre több sárkányos könyv jelenik meg. Nem mintha bánnám a dolgot, mert ki ne szeretné a sárkányokat, nem igaz? Tetszett ahogy az írónő a katonai iskola témát keverte a sárkányos mágiával, és habár nem alkotott semmi újat, de mégis valami eszméletlenül izgalmas sült ki a dologból.
Violet, Tairn és Adarna
Ami különösen tetszett és ami szerintem tényleg remek ötlet volt, hogy itt nem csak úgy vannak a sárkányok és kész, hanem ők is saját karaktert kapnak, hisz itt a sárkány és lovasa közti kapcsolat révén a lovasok és a sárkányuk képesek egymással kommunikálni. Mekkora ötlet már ez! Mintha tudna az ember beszélni a kedvenc háziállatával. Ebből különösen szórakoztató vagy épp megható helyzetek keveredtek és megmondom őszintén én bírtam a három sárkány „főszereplőnket”. Tairn, Adarna és Sgaeyl mind nagy arcok és bírtam ahogy viccelődtek vagy osztották néha a lovasaikat és ha kellett, akkor pedig mindenben mellettük álltak.
Nem feledkeztem meg a karakterekről sem, mert hát oké, hogy itt vannak a sárkányok, de mégis csak emberek a főszereplőink. Pontosabban szólva egy konkrét főszereplőnk van, Violet, az ő narrálásában látjuk a történetet, ő mesél nekünk. Kicsit bajban vagyok, ha Violetről kellene véleményt nyilvánítanom, mert nem nagyon tudom jelenleg, hogy állok vele kapcsolatban. Néha roppant idegesítő volt és szívesen megcsapkodtam volna, de sokszor meg éppen úgy viselkedett ahogy egy igazi badass női főhősnek kell és tényleg voltak kemény és erős pillanatai. Külön tetszett vele kapcsolatban, hogy nem tökéletesnek lett ábrázolva, mint a női főhősök általában, hisz vannak testi korlátai, amiken persze próbál mindenáron felülkerekedni és legyőzni a gyengeségeit.
Xaden és Sgaeyl
A másik két főszereplőnk, vagyis én annak vettem őket, az Xaden és Dain és igen, egy szerelmi háromszög, vagyis lehetett volna az, és valamennyire úgy is indult, de igazából mégse volt az, ha jobban belegondolunk, és talán ezért se zavart ez az egész annyira. Xaden számomra semmilyen szempontból nem volt érdekes, hozta a karaktere kliséit és annak szinte minden elvárt külső és belső tulajdonságát. Tudjátok ti azt, mire gondolok, ezernyi hozzá hasonló férfi főszereplőt tudnék felsorolni, olyan mintha azok koppintása lett volna. (Csak néhány példa, hogy nem a levegőbe beszélek, Rhysand, Cardan, Legend, Éjúr stb.) Nem azt mondom, hogy rossz vagy unalmas karakter Xaden, csak azt, hogy a karakterének kliséin eddig nem sikerült túllépnie. Várom hogy meglepjen. A Violet és Xaden románcban pedig az tetszett igazán, hogy végre nem az volt, hogy két férfi futott a lány kegyei után, hanem itt Violet „tepert” Xaden után és ezen a téren kaptunk végre egy kis változatosságot.
Dain pedig… jaj, Dain. Azt szerettem igazán a karakterben, hogy nem hogy a könyv olvasása során, de még most sem tudnám megmondani, hogy mik Dain igazi céljai és szándékai. Most akkor ő még mindig igaz barátja Violetnek vagy nem? Miért viselkedett úgy szegény lánnyal és miért próbálta mindig mindenről lebeszélni? Tényleg nem értem miért volt végig ilyen negatív és lekezelő, persze mindezt a jó szándék és a segítség álcája mögé bújtatva. De amikor már vagy századik alkalommal vágta Violet képébe, hogy szegény lány semmire se képes és hogy olyan gyenge mint egy virágszál, akkor már lassan azon voltam, hogy belenyúlok a könyvbe és én fogom letörölni az okoskodó ábrázatot Dain képéről. Dehogy volt ő igaz barát, a francokat! Egy igaz és jó barát nem így viselkedik, hanem mindig bátorítja a másikat és szurkol neki mindenben. Pozitív és lelkesítő, nem pedig ilyen "Negatív Nelli". Az életről is lehozott, mikor megint arról kellett olvasnom, hogy mennyire nyomoréknak tartja szegény Violetet. Az pedig, hogy a képességét engedély nélkül használta rajta gyakorlatilag megbocsájthatatlan, ha engem kérdeztek. Dain számomra egy teljesen érthetetlen karakter lett és tényleg érdekel mit hoz még ki belőle az írónő és eztán merre viszi tovább őt.
Dain
Hármójuk mellé kaptunk sok egyéb karaktert is, de azok annyira papírmasék voltak, és annyira nem lehet róluk semmi fontosat vagy lényegeset megtudni, hogy szerintem említésre se méltóak. Eddig legalábbis és őszintén bízom benne, hogy később jobban megismerhetünk néhányat közülük. Mivel annyira kidolgozatlanok ezek a karakterek, ezért engem teljesen hidegen hagyott annak a bizonyos karakternek a halála és nem értem miért kellett volna rajta meghatódnom, mikor semmit se tudunk róla valójában. Azt pedig végképp nem tudom hova tenni, vagy lehet csak én voltam figyelmetlen vagy csak én nem vettem észre… de Jack miért pécézte ki magának ennyire Violetet? Mi baja volt szegény lánnyal, könyörgöm? Violet mint egy gyenge virágszál, nem méltó ellenfél Jack-el szemben, legalábbis az elején így tűnik, szóval Jack miért épp őt pécézte ki magának? Tényleg nem értem. Nem lett volna reálisabb, ha valamelyik komolyabb vetélytársának megy neki? Ezt a kissé valószerűtlen és erőltetett konfliktust nem tudtam hova tenni és alig vártam, hogy Violet pontot tegyen az ügy végére, mert Jack totálisan az agyamra ment az ostobaságával.
A végén pedig néhány szó a magyar kiadóról és a magyar kiadásról. Nem tett jót a megjelenésnek a kiadó körüli botrányok és pletykák és bevallom sokáig ez is távol tartott attól, hogy én ezt a könyvet a kezembe vegyem. Az teljesen egyértelmű, hogy a kiadó könyveiért én pénzt nem fogok adni már elvből sem, mert nem csak hogy drágák a könyveik, hanem borzalmas a magyar kiadás. Rengeteg félrefordítás, rengeteg rossz fordítás, félreírások, gépelések és sorolhatnám. Ennyi pénzért minőséget várna az ember kérem szépen. A lényeget pedig szerintem már mindenki tudja, nem akarom ismételni magam, de néhány szóban azért én is szerettem volna megjegyezni, hogy igen… voltak érdekes dolgok a könyvben és ezek mind a gyatra minőségű magyar kiadás hibái.
Mindenképp kellemesen pozitív csalódás számomra a Negyedik szárny, mert nem erre számítottam. Kaptunk egy egészen remek és izgalmasan felépített sorozatkezdő első részt, éppen egy olyat, amilyennek minden első résznek lennie kellene. Felvázolta a világot, a fő konfliktust, megismertük a karaktereinket és láttuk, hogy alakulnak az egymással való kapcsolataik, na és persze bónusznak itt vannak a sárkányok, akik ebben a változatukban még elevenebbek és szerethetőbbek. Jó kis kezdés volt ez egy remélhetőleg ennél azért nagyívűbb történethez, tényleg várom, hogy mi fog eztán történni és milyen irányba megy el a sztori. Kapunk a végén egy függővéget, és ezért különösen érdekel a folytatás. Szerencse, hogy már a második és a harmadik rész is kijött magyarul, lehet rögtön folytatom tovább a következő könyvvel. Ezt még kitalálom.
További információk a könyvről:
Értékelés: 5/5
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése